ĮGYVENDINTAS PROJEKTAS
Šiemet buvo įgyvendintas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamas projektas “VšĮ Išmanūs finansai institucinių gebėjimų stiprinimas”. Nevyriausybinių organizacijų institucinių gebėjimų stiprinimas yra vienas iš pagrindinių NVO sektoriaus veiklos plėtros variklių.
Projekto metu stiprinant institucinius gebėjimus buvo suorganizuotos kompetencijų ir įgūdžių tobulinimo veiklos, plėtojamos savanoriškos veiklos taip pat sudaryta bendradarbiavimo sutartis dėl vaikų ir jaunimo verslumo ir finansinio raštingumo ugdymo Prienų r. savivaldybėje, organizuojamos švietėjiškos veiklos jaunimui.
VšĮ Išmanūs finansai prisidėjo ir prie kitų nevyriausybinių organizacijų (NVO) institucinio stiprinimo, kadangi projekto metu buvo teikiamos nemokamos konsultacijos su sunkumais susiduriančioms NVO. Projekto rezultatai išryškino nevyriausybinių organizacijų problemą – neretai daug idėjų ir sumanymų turinčios organizacijos stokoja žmogiškųjų resursų ir įgūdžių, kurie padėtų efektyviai vykdyti veiklą. Svarbiausios problemos, su kuriomis susiduria nevyriausybinės organizacijos:
- Finansavimo trūkumas: NVO priklauso nuo projektinio finansavimo, neturi jokio finansinio tvarumo, strategijos, ateities vizijos.
- Teisinis reguliavimas ir biurokratija: sudėtinga susidoroti su gausia biurokratija, griežtais reikalavimais ir reguliavimu, kuris gali trukdyti veiklai ir priversti skirti daug laiko NVO administravimui.
- Didėjanti konkurencija tarp NVO dėl projektinio finansavimo: sparčiai populiarėjančios NVO ir socialiniai verslai rodo kitą medalio pusę – konkurencija dėl viešosios paramos auga kasdien, o finansavimą gauna tik stiprios ir į rezultatus orientuotos NVO.
- Nepakankami NVO dalininkų, narių, steigėjų ar darbuotojų įgūdžiai, kompetencijos ir aiškios strategijos neturėjimas: tai yra bene svarbiausi veiksliai lemiantys stabilią organizacijos plėtrą.
Paprastai tariant nevyriausybinės organizacijos komunikuoja apie poreikį nuolat turėti galimybę konsultuotis su kompetetingais asmenimis tam tikrais veiklos organizavimo klausimais individualiai. Naujai įsteigtos ar jau veikiančios NVO valdytojai ne visada turi pakankamai įgūdžių tinkamai tvarkyti finansinę apskaitą ir pateikti finansines ataskaitas teisės aktų nustatyta tvarka, ko pasėkoje kiekvienais metai VĮ Registrų centras likviduoja vis daugiau pelno nesiekiančių juridinių asmenų.
Kitas veiksnys – projektų rengimo įgūdžiai ir strateginis mąstymas, kurie yra pamatas organizacjos finansinio tvarumo užtikrinimui. Šiandien NVO turi galvoti ne tik apie projektinį finansavimą, tačiau ir apie savo veiklą kaip socialinį verslą, kuri turėtų vidinių resursų ir „finansinę pagalvę” išsilaikyti save projektinių finansavimų sandūrose. Projektinis finansavimas dažnu atveju yra laikinas sprendimas, tačiau finansinio tvarumo pamatas yra sukuriamas kai veikla nuolat generuoja tam tikrą pajamų srautą, o pasibaigus vienam finansavimui, organizacijai nereikia mąstyti apie veiklos stabdymą.
Peršasi išvada, kad skatinant NVO sektoriaus plėtrą, yra pasiekta riba, kai dalis organizacijų, jei jos nėra labai didelės, nesugebės laikytis teisės aktuose nustatytų reikalvimų ir vis griežtėjanči reglamentavimo. Dėl šių priežasčių NVO sektoriaus plėtra gali sulėtėti, todėl mentorių tinklo Lietuvos mastu ar konsultantų atskirose savivaldybėse įgalinimas turėtų didelę paskatą tolesnei NVO sektoriaus plėtrai.
VšĮ Išmanūs finansai – nevyriausybinė organizacija, kurios pagrindiniai tikslai yra visuomenės fiansinio raštingumo ir verslumo ugdymas. Pagrindinės veiklos sritys:
1. Vaikų ir jaunimo verslumo ir finansinio raštingumo ugdymas;
2. Nevyriausybinių organizacijų gebėjimų stiprinimas ir finansinio tvarumo užtikrinimas, teikiant visapusę pagalbą projektų rengimo, administravimo, veiklos strategijų sudarymo ir finansinio tvarumo srityse, siekiant inovatyvių viešųjų paslaugų plėtros.
Projektas finansuojamas: